OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Účelom auto zosilňovača je vziať nízku úroveň signálu zo zdrojového zariadenia (autorádio) a transformovať ho na vysokú úroveň signálu pre riadenie reproduktorov.
Výkon dnešných audio zosilňovačov do osobných automobilov sa pohybuje od slabých 20W na kanál až po uši drviaci výkon sahajúcí na 1kW (1000W) na kanál.
Výrobcovia ale myslia aj na movitejších milovníkov audia a ponúkajú zosilňovače v cenových hladinách samotného auta (1000 euro = 2 Škoda Favority v obstojnom stave).
Najbežnejšie konfigurácie v automobiloch sú 2-4 kanálové a v neposlednom rade monobloky ktoré poháňajú subwoofer.

2 kanály môžme použiť buď na pohánanie 2 reproduktorov alebo prepojením do mostíka (bridge mód) dostaňeme väčší výkon čo už stačí na podaktoré subwoofre.

Na 4 kanálové osilňovače môžme napojiť 4 reproduktory , 2 subwoofre v mostíku (v bridge móde) alebo 2 komponentné reproduktory na 1-2 kanál a na 3-4 kanál v mostíku subwoofer.





Kvalitný zosilňovač musí byť vidieť na prvý pohľad. Pri výbere zosilňovača majte na pamäti, že kvalitné kúsky sú často veľké a tažké
. Na kvalite súčiastiek sa nešetrí a to platí aj o ich chladení. Samozrejme, taktiež treba brať do úvahy, že moderné zosilňovače triedy D su ľahsie ako triedy A/B pretože majú vysokú účinnosť a nepotrebujú také chladenie, takže váha a veľkosť zosilňovača nie je pri výbere zas až tak smerodajná.

Ak použijete zosilňovač s menším výkonom a budete ho vyťažovať na maximum, tak dôjde k rapídnemu skresleniu zvukového výstupu a u menej kvalitných zosilňovačoch sa dokonca môže na výstupe objaviť jednosmerné napätie, ktoré vaše reproduktory nemusia prežiť. Samozrejme, to že použiť výkonnejší zosilňovač na reproduktory ktoré na to nie sú stavané je vám určite jasné.

AKO SI VYBRAŤ ZOSILŇOVAČ : https://rkfol.wbl.sk/vyber_zosilnovaca.rtf